OGRÓD GAI
Numer jeden na świecie (pod względem ilości przekładów oraz sprzedanych egzemplarzy) wśród podręczników permakultury. Książka znakomitego amerykańskiego autora Toby Hemenwaya, przystępnie napisana, dla początkujących i zaawansowanych, pełna inspirujących przykładów i podpowiedzi..
Kiedy wyszła po raz pierwszy w 2009 roku Gaia’s Garden (Ogrod Gai) pobudziła wyobraźnię amerykańskich ogrodników pokazując jak zrealizować w małej przydomowej skali główne przesłanie permakultury: praca z naturą a nie przeciw niej skutkuje piękniejszymi, bogatszymi i bardziej odpornymi ogrodami. Bardzo dobrze przyjęta w eko-ogrodniczym środowisku książka zaowocowała drugim poprawionym i pogłębionym wydaniem (będącym podstawą naszego tłumaczenia), w którym permakulturowe podejście zostało rozszerzone o kontekst podmiejskich i miejskich potrzeb.
Wiele osób błędnie myśli, że ekologiczne ogrodnictwo, które obejmuje uprawę szerokiej gamy roślin użytkowych w tym jadalnych, może odbywać się tylko w dużej skali gospodarstwa. Jak pokazuje Toby Hemenway, stworzenie „przydomowego ekosystemu” nie jest trudne, zaś budowa ogrodowej społeczności kooperujących roślin i zwierząt może być ciekawą i niebanalną zabawą, zwłaszcza pod względem: podtrzymywania żyzności oraz budowy gleby, przechwytywania i gospodarowania wodą w terenie, tworzenia siedlisk dla pożytecznych owadów, ptaków i zwierząt, oraz leśnego ogrodu sezonowych owoców, orzechów i innych jagód.
Podręcznik zawiera ponadto rozdział dotyczący permakultury miejskiej, pomyślany specjalnie o ludziach w miastach i na przedmieściach, gdzie dysponujemy zazwyczaj ograniczoną przestrzenią. Niezależnie od rozmiarów podwórka czy ogrodu, stosując podstawowe zasady permakultury wyłożone w książce możesz podnieść bioróżnorodność czyniąc ekosystem ogrodu bardziej naturalnym, wydajniejszym i piękniejszym. Co najważniejsze zaproponowany przez Tobyego permakulturowy ogród ma tę zaletę nad innym, że domaga się mniejszego wysiłku i nakładu pracy przy jego utrzymaniu w zdrowiu i urodzie.
Ogród Gai podzielony jest na trzy części. Rozdział 1 stanowi wprowadzenie do idei ogrodu jako ekosystemu. Rozdział 2 przedstawia uproszczony przewodnik po pojęciach z dziedziny ekologii, które ogrodnicy mogą zastosować w celu przestawienia swoich działek na tory działania przyrody. Bez obawy – czytelnik ma w rękach nie podręcznik, ale przewodnik po ogrodnictwie, więc nie będę wchodził w techniczne szczegóły. Podam natomiast wiele przykładów tego, jak zasady permakultury działają w praktyce. Następnie, w rozdziale 3 opisuję proces projektowania i techniki używane w założeniach ogrodu ekologicznego. Większość z tych pomysłów będzie znana osobom, które miały styczność z permakulturą, ale dla osób z tradycyjnym wykształceniem ogrodniczym mogą one stanowić nowość.
Przechodząc od teorii do praktyki, w części II tej książki zajmiemy się poszczególnymi fragmentami ekologicznych ogrodów. Kolejne rozdziały poświęcone będą glebie (rozdział 4), wodzie (rozdział 5), roślinom (rozdział 6) i zwierzętom (rozdział 7), w ujęciu odmiennym od tego, które stosuje się w większości książek o ogrodnictwie. Zamiast postrzegać glebę, wodę, rośliny i zwierzęta jako statyczne obiekty, którymi można manipulować w celu osiągnięcia własnych celów, potraktujemy je jako dynamiczne, stale ewoluujące elementy, posiadające własne jakości, które trzeba zrozumieć, aby móc z nimi skutecznie pracować, w ścisłym powiązaniu z wszystkimi innymi elementami w ogrodzie.
Część III pokazuje jak z elementów ogrodu stworzyć działkowy ekosystem. Rozdział 8 rozpoczyna się od omówienia prostych technik wspólnego nasadzania, a potem pokazuje, jak tworzyć polikultury (będące mieszaniną kilku lub wielu współdziałających ze sobą roślin) oraz zaprojektowane przez człowieka społeczności roślin, czyli gildie. Rozdział 9 omawia kilka metod projektowania ogrodowych gildii. Na podstawie dwóch poprzednich rozdziałów, w rozdziale 10 opisuję jak z roślin i gildii stworzyć wielowarstwowy las owocowy bądź ogród leśny. Rozdział 11 przedstawia strategie i techniki stosowane w obliczu szczególnych wyzwań, przed którymi stoją mieszkańcy miast. Ostatni rozdział wyjawia sposób, w jaki te ogrody zaczynają żyć własnym życiem i osiągają dojrzałość samowystarczalnych miniekosystemów, będących czymś o wiele większym niż zaledwie suma ich elementów. W rozdziale tym przedstawiam również kilka wskazówek i technik służących przyspieszeniu tego procesu.
Główna część tej książki objaśnia idee stanowiące podłoże ekologicznego ogrodu i pokazuje przykłady działania tych idei w praktyce. Konkretne techniki są zazwyczaj wyróżnione z teksu w ramkach, tak aby łatwo było je odszukać. Dodatkowo książka zawiera listę roślin odnoszących się do idei opisanych w tekście (gatunków przyciągających owady, roślin odpornych na suszę itp.). Załącznik zawiera wielką tabelę pożytecznych roślin wraz z ich charakterystyką.
Wiele technik i pomysłów przedstawionych w tej książce można użyć odrębnie, jako sposoby zwiększenia plonów w konwencjonalnym ogrodzie, bądź uczynienia go przyjaźniejszym dla środowiska. Nie ma nic złego w łączeniu różnych elementów tych idei i stosowaniu jedynie tych, które łatwo jest użyć w zastanym ogrodzie. Techniki te mają jednak także wymiar synergiczny: im więcej z nich zastosujemy w praktyce, tym skuteczniej będą one działać w celu stworzenia ściśle powiązanego wewnętrznie, kompletnego środowiska, stanowiącego coś więcej niż jedynie sumę swoich części. Takie odporne, dynamiczne działkowe ekosystemy działają jak dzikie obszary natury, jednocześnie zaspokajając nasze potrzeby i zmniejszając nasze zapotrzebowanie na kurczące się zasoby naszej planety.
Toby Hemenway
tłum. Katarzyna Byłów
Toby Hemenway był autorem pierwszej ważnej książki poświęconej permakulturze w Ameryce Północnej, Gaia’s Garden: A Guide to Home-Scale Permaculture, jak również The Permaculture City. Po uzyskaniu dyplomu z biologii od Tufts University, Toby przez wiele lat pracował jako badacz w dziedzinie genetyki i immunologii, najpierw w laboratoriach akademickich na Harvardzie i na University of Washington w Seattle, a następnie w Immunex, dużej firmie zajmującej się biotechnologią medyczną. Mniej więcej w tym czasie, niezadowolony z kierunku w jakim podąża biotechnologia, odkrył permakulturę, podejście projektowe oparte na zasadach etycznych, które tworzy zrównoważone krajobrazy, siedliska i miejsca pracy. To był przełomowy moment w jego karierze, odtąd Toby i jego żona poświęcili się budując permakulturę wiejską w południowym Oregonie. W latach 1999–2004 Toby był redaktorem naczelnym Permaculture Activist czasopisma poświęconego ekologicznym projektom i zrównoważonemu rozwojowi. Uczył permakultury, konsultował i wykładał na temat ekologicznego designu w całym kraju, a jego teksty pojawiły się w czasopismach takich jak Whole Earth Review, Natural Home i Kitchen Gardener. Toby zmarł w 2016 roku.
„Książka autorstwa Toby’ego jest napisana konkretnie i entuzjastycznie. Szybko stała się klasykiem — i słusznie. Wizjonerska a jednocześnie praktyczna, poruszająca wiele wątków, przy tym jasno pokazująca podstawy, jest wspaniałym punktem, od którego warto zacząć przygodę z permakulturą (…) Gratulacje!” Dave Jacke, współautor dwutomowej książki Edible Forest Gardens
„Ogród Gai Toby’ego Hemenwaya zapisze się na kartach historii jako kamień milowy dla ogrodników i projektantów terenu. Oto fuzja tego, co praktyczne i tego, co wizjonerskie. Toby pokazuje, jak wykorzystać inteligencję symbiotycznych społeczności naturalnie występujących na Ziemi dla wzmocnienia i podtrzymania ekosystemów, w których człowiek jest partnerem a nie antagonistą. Zdumiewające osiągnięcie udowadniające, że potrafimy, ba — musimy żyć w harmonii z naturą!” Paul Stamets, autor Mycelium Running: How Mushrooms Can Help Save the World
Przekład: Katarzyna Byłów, Robert Urbanowicz, Adrianna Jarosz
Redakcja: Ben Lazar
Korekta: Bartosz Szpojda i Mariusz Cielenkiewicz
Skład: Pamela Rudnik
Okładka: Paulina Zielona
Mateusz (zweryfikowany) –
Wspaniała książka, z duża ilością przydatnych informacji. Polecam każdemu kto posiada ogródek!