PROJEKTOWANIE PERMAKULTUROWE
Projektowanie permakulturowe. Przewodnik krok po kroku to kompaktowy podręcznik-niezbędnik adresowany do osób, które złapały bakcyla permakultury na tyle, by wziąć w swoje ręce odpowiedzialność zaprojektowania własnego siedliska..
Świetnie usystematyzowana książka Aranya pomaga uporządkować proces projektowania, począwszy od wstępnych pytań, jakie należy sobie zadać, oraz analiz miejsca, jakie należy wykonać, poprzez rysowanie map i dalsze planowanie realizacji.
Książka zawiera sporo informacji dotyczących problemów i wyzwań jakie pojawiają się w pracy z klientem, tzn. powinni się w nią zaopatrzyć również „zawodowcy“, którzy mają zamiar wkroczyć na ścieżkę profesjonalnego projektowania. Nie znaczy to, że podręcznik jest ponad amatorskie umiejętności. Napisany przystępnie i prostym językiem pozwoli zrewidować wiedzę, przypomni i odświeży informacje każdemu, kto ma za sobą chociażby nasze Warsztaty projektowania permakulturowego siedliska.
Przewodnik Aranya chwalą także osoby z ukończonym PDC↓1Permaculture Design Course, 72-godzinny, często dwutygodniowy, intensywny kurs projektowania permakulturowego, którego curriculum stanowi dzieło Billa Mollisona Permaculture: A Designers … Continue reading,bo ujęte precyzyjnie i przejrzyście spisane uwagi brytyjskiego mistrza warto mieć zawsze pod ręką.
…jest już mnóstwo doskonałych książek o permakulturze wyjaśniających wiele zasad projektowania, strategii i technik, które mogą pomóc uczynić świat lepszym miejscem dla nas wszystkich. Ten przewodnik jest jednak nieco inny. Został napisany, aby pomóc osobom z podstawową znajomością permakultury lepiej zrozumieć cały, złożony proces projektowania.
W swojej karierze nauczyciela spotykam wiele uczennic i uczniów, którzy ukończyli kurs wprowadzający lub przeczytali jedną lub dwie książki, zrozumieli podstawowe pojęcia, ale wciąż nie są pewni, jak połączyć wszystkie zdobyte informacje. Ponieważ integracja jest kluczem do dobrego projektowania, niniejszy przewodnik ma na celu uporządkowanie permakulturowej wiedzy i stworzenie użytecznego wzorca, który będzie można zastosować do własnych prac projektowych.
U podstaw książki leżą doświadczenia zebrane podczas moich weekendowych kursów projektowania permakulturowego. Zauważyłem, że z powodu kilkutygodniowych przerw między zajęciami studenci często zapominali o ważnych szczegółach. Dlatego aby im pomóc i zapewnić jasną ścieżkę, którą mogliby podążać podczas praktyki projektowania u siebie w domu, zacząłem przygotowywać odpowiednie szkice i materiały edukacyjne. Po ich wprowadzeniu, projekty studentów znacząco się poprawiły, więc eksperymentalnie zacząłem przekazywać je grupom projektowym na moich kursach stacjonarnych. Informacje zwrotne były bardzo pozytywne. Niektórzy uczniowie sugerowali, żebym opublikował je jako książkę.. więc oto jest.
Mam nadzieję, że mój przewodnik pomoże ci w pełni zrozumieć proces projektowania i da ci pewność pozwalającą wyjść do ludzi, by zdobyć doświadczenie, które ostatecznie uczyni cię uznanym projektantem/projektantką permakultury.
Aranya eksperymentuje z tym, do czego służyć może permakultura od czasu objawienia w trakcie kursu projektowania permakulturowego w 1996 roku. W kolejnych latach zaprojektował kolekcję ogrodów wraz z kilkoma innymi projektami niezwiązanymi z ziemią, tworząc je wszystkie, aby uzyskać dyplom ze Stosowanego Projektowania Permakulturowego w 2003. Od tego czasu podążał ścieżką dydaktyczną, która obejmuje obecnie średnio dziesięć dwutygodniowych kursów projektowania rocznie. Na swej drodze poznał wielu niesamowitych ludzi, którzy dają mu nadzieję na przyszłość i którzy w niemały sposób wpłynęli na treść tego przewodnika.
Poza tym Aranya od dawna chodzi boso w przekonaniu, że dzięki temu jest bardziej świadomy natury, pozostaje w łączności z Ziemią i lekko po niej stąpa.
Strony WWW:
Główna strona autora: www.learnpermaculture.co.uk
Wykaz kursów autora: www.designedvisions.com
„Aranya oferuje dokładnie to, co mówi w podtytule: przewodnik krok po kroku dotyczący projektowania permakultury, z którego każdy może skorzystać. Jeśli masz wiedzę na temat permakultury i potrzebujesz pomocy w projektowaniu własnej działki, ta książka poprowadzi Cię w tym procesie. A jeśli jesteś początkującą projektantką/projektantem książka stanowić będzie dla Ciebie przydatny model w praktyce projektowej.” Meg McGowan
Z tą książką czujesz się tak, jakbyś miał/a zawsze przy boku nauczyciela. Stanowi ona doskonałe odniesienie dla wszystkich którzy ukończyli lub planują wziąć udział w dowolnym kursie permakulturowym.
Niektóre osoby trzymają swoje narzędzia w stosie bałaganu, rozłożone, tępe i zaniedbane. Inni utrzymują je w idealnym porządku w schludnym zestawie, każde na swoim miejscu, naoliwione, naostrzone i gotowe do pracy. Aranya jest jednym z tych drugich, a ta książka to jego skrzynka z narzędziami. Otwórz strony książki i możesz od razu znaleźć potrzebne narzędzie do projektowania, od triangulacji po kusząco nazwane „linie pożądania”. Wszystko tu jest.
Nie przeciągajmy jednak struny z tą metaforą. Projektowanie permakulturowe nie jest przypadkowym zbiorem dobrych pomysłów, jest to proces. Zaczyna się od chłonnego etapu obserwacji i słuchania, przechodzi przez etap twórczego podejmowania decyzji projektowych i prowadzi do wdrożenia w terenie oraz do refleksji na temat tego, czy poprawka tu, poprawka tam mogą być przydatne. Aranya prowadzi cię przez cały proces z taką samą precyzją, z jaką opisuje poszczególne narzędzia do projektowania.
Dla większości osób uczestnictwo w kursie projektowania permakulturowego jest ważnym wydarzeniem życiowym. Otwiera drzwi do nowego sposobu patrzenia na świat, do nowego sposobu bycia w świecie. Wpływa na ciebie na tak wielu poziomach, że niezależnie od tego, jak dobrze robiłeś notatki, nieuchronnie niektóre informacje umykają. Właśnie dlatego napisałem The Earth Care Manual i dlatego Aranya napisał Permaculture Design. Step by step guide.
Patrick Whitefield
projektant permakulturowy, nauczyciel, autor
„Dla mnie to jedna z najprzystępniej napisanych spośród dostępnych obecnie książek o permakulturze. A jest ich mnóstwo (po angielsku – przyp. red.) Oczywiście biblia autorstwa Mollisona Permaculture: A Designers Manual jest ponad wszystko, ale ta książka jest zbyt obszerna by można ją było traktować jak podręcznik – jest raczej rodzajem kompendium, punktem odniesienia.. Ewidentną zaletą książki Aranyi jest jej przejrzystość w strukturze, co ułatwia lekturę, jest w niej sporo wiedzy know-how, ale też wiele informacji na temat samego procesu projektowania a także zadań i wyzwań stojących przed profesjonalnym projektantem.” Ya Go
„Po wielu latach studiowania, często teoretycznych i nieco zbyt naukowych dzieł współzałożycieli permakultury (nie zrozumcie mnie źle, te fundamentalne książki są niezbędną lekturą dla każdego, kto jest zainteresowany permakulturą), z radością odkryłam książkę Aranya.
Aranya oferuje dokładnie to, co mówi w podtytule: przewodnik krok po kroku dotyczący projektowania permakultury, z którego każdy może skorzystać. Jeśli masz wiedzę na temat permakultury i potrzebujesz pomocy w projektowaniu własnej działki, ta książka poprowadzi Cię w tym procesie. A jeśli jesteś początkującą projektantką/projektantem książka stanowić będzie dla Ciebie przydatny model w praktyce projektowej.” Meg McGowan
„Podręcznik Aranya to idealna książka ‚następnego kroku’ dla każdego, kto przeczytał jedną lub dwie książki wprowadzające w permakulturę i jest naprawdę podekscytowany rysującymi się w wyobraźni możliwościami, ale trochę brakuje mu rozeznania co dalej. Książka powstała jako podsumowanie warsztatów projektowania permakultury w Wielkiej Brytanii, więc niektóre treści odnoszą się do tego obszaru, aczkolwiek autor wykonuje wspaniałą pracę, mówiąc i wyjaśniając wszystko w kategoriach ogólnych i bez nadmiaru szczegółowych przykładów, tak by informacje miały zastosowanie wszędzie.
Książka poprowadzi Cię krok po kroku przez (czasem wyczerpujący) proces projektowania, począwszy od podstawowych pytań, ankiety i tworzenia mapy, przechodząc do obserwacji i wykonywania mapy terenu, a kończąc na analizie miejsca oraz integracji różnych elementów projektu. Ta książka to niezbędny przewodnik, aby rozpocząć proces projektowania permakultury u siebie oraz na zlecenia.” Fernleaf
- Systemy i wzorce
- Praca członka zespołu projektowego
- Projekty związane i niezwiązane z ziemią
- Struktura projektu
- Oględziny działki i sporządzanie map
- Wywiad z klientem
- Praca z dużymi grupami klientów
- Identyfikowanie funkcji
- Wybór systemów i elementów
- Umiejscowienie i integracja
- Tworzenie propozycji projektu
- Zarządzanie projektem
- Prezentacja pomysłów klientowi
- i wiele więcej…
Przekład: Wojciech Górny
Redakcja: Ben Lazar
Korekta: Danuta Dorna
Skład: Pamela Rudnik
Okładka: projekt Paulina Zielona
Na froncie okładki zdjęcie z warsztatów projektowania w Gniewoszowie – wyznaczanie poziomicy, tzw. profilu albo linii konturowej terenu, fot. Magdalena Górska, na odwrocie zdjęcie autora.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.