W sprawie właściwego podejścia do kupy, jaką na co dzień robimy, cierpimy na swego rodzaju zahamowanie rozwojowe. To, co wprowadzamy do naszych ciał, celebrowane jest jako wysublimowana sztuka kulinarna, natomiast to, co nasze ciała opuszcza, ignoruje się i unika niczym tabu… Pozostajemy chyba w niewoli przekonań (zbudowanych na bazie XIX wiecznych odkryć), że nasze wydaliny są jedynie siedliskiem choroby. Nasza zbiorowa mentalność dotycząca wydalania jest w najlepszym razie infantylna. Nie potrafimy normalnie o tym rozmawiać, nie chichocząc, nawet występując na poważnie w radiu czy telewizji.
Osoby, które starają się rozwijać wiedzę w tej dziedzinie, zwłaszcza jeśli zajmują się praktyką recyklingu ludzkich odchodów, napotykają na opór w postaci rozmaitych przepisów i zarządzeń na przeróżnych szczeblach administracji publicznej; dzieje się tak w większości krajów należących do „kulturowego kręgu spłuczki” (wodnej toalety). Jednakże to właśnie my, mieszkańcy rozwiniętego świata, posiadamy odpowiednie środki umożliwiające prowadzanie prac badawczo-rozwojowych w zakresie systemów zagospodarowywania naszych odchodów, a kompostowanie jest sposobem najprostszym…
KULTURA KOMPOSTOWEJ TOALETY
Podręcznik Humanury
czyli
o kompostowaniu odchodów (i nie tylko)
wiedza w pigułce
Nasza polska wersja tego światowego bestsellera i undergrandowego klasyka oparta jest o jego czwarte, poprawione, zaktualizowane i rozszerzone wydanie.
Autor Kultury kompostowej toalety powinien otrzymać nagrodę Nobla za doniosłość poruszonego tematu oraz zdolność pisania o rzeczach „nieprzystojnych” z odpowiednim dystansem, a zarazem głęboką wiedzą. Książkę czyta się dobrze, począwszy od kulturoznawczego zarysu zagadnienia, aż po podręcznikowe wskazówki jak najskuteczniej radzić sobie z codziennym produktem naszego metabolizmu traktując tenże „odpad” jako cenny zasób. W obliczu wzrostu liczby ludności na świecie, problemy z niedoborem wody, higieną, jaki i skutkami dla środowiska stają się coraz dotkliwsze. Zastanawiasz się, co dalej? Książka Jenkinsa jest cenną wskazówką. Jej największa wartość leży w zaproponowanej prostocie ekosystemowego rozwiązania.
Jeżeli czujesz szacunek do czystej wody i wiesz, że jest bezcenna… Jeżeli masz ogród, w którym nie używasz chemii z troski o rośliny, żywność i środowisko – ta książka jest dla Ciebie: świetny podręcznik kompostowania nie tylko „humanury”, która jest najdoskonalszą formą sztuki ogarniania własnych odpadów; Kultura kompostowej toalety to podręcznik kompostowania w ogóle, zawierający nieodzowną wiedzę na temat, napisany na podstawie wyników licznych, cytowanych badań naukowych oraz wieloletniej praktyki autora.
W samych tylko Stanach Zjednoczonych książka sprzedała się w ponad siedemdziesięciu tysiącach egzemplarzy nie licząc wersji elektronicznych; została przetłumaczona w całości lub w części na dwadzieścia języków.
Podręcznik zawiera:
- konieczną wiedzę na temat procesu kompostowania i życia mikrobiologicznego
- historyczny i kulturoznawczy zarys metod i rozwiązań sanitarnych
- przejrzyste zasady kompostowania (nie tylko kupy) oraz obsługi przydomowego kompostownika
- instrukcję budowy prostej toalety kompostowej
- analizę korzyści kompostowania i na co należy uważać
Kultowy klasyk, który dla osób wychowanych w obecności wodnej toalety może wydać się niesmaczny… Jednak to co zostało w nim przedstawione może zmienić ekologiczne losy świata – The New Yorker
Wydany samodzielnie przez autora ze względu na „tabu i temat nie do pomyślenia” tej publikacji, Podręcznik Humanury Josepha Jenkinsa stał się międzynarodowym bestsellerem, a jego przystępna i dowcipna narracja jest doskonałym wglądem w „śmierdzący aspekt życia” – Organic Life
Jeśli jesteś maniakiem kompostowania, nie znajdziesz nic lepszego na rynku wydawniczym – Midwest Book Review
„Twoje odkrycie właściwej, małej skali działania wstrząsa światopoglądem” — F. A.
„Książka bardzo mi się podoba, ale moja mama jest przerażona. Sprawiasz mi przyjemność i denerwujesz moją mamę, to znaczy osiągnąłeś wysokie wyniki w moich dwóch ulubionych kategoriach.” – K. L.
„Dziękujemy za poświęcenie czasu, energii i pieniędzy na stworzenie tej wyjątkowej, potrzebnej książki. Twój dowcip, mądrość, odniesienia do historii i faktów naukowych, a przede wszystkim osobiste doświadczenie sprawiają, że jest to wspaniała i budująca praca.” – C. L.
„Nie wiedziałam nic na ten temat i przez przypadek kupiłem Twoją książkę. Przed lekturą czułam lekką niechęć, lecz gdy już zaczęłam czytać, nie mogłam przestać. Wyświadczasz wielką przysługę ludzkości, mając odwagę promować swoją wiedzę. Mówi się, że najlepszym nauczycielem jest przykład.” – B. E.
Polskie wydanie: okładka miękka ze skrzydełkami, 320 stron, druk czarno-biały, rysunki, zdjęcia, grafiki, format 15 x 23 cm
ISBN: 978–83-951032–7‑8
Przekład: Roger Urbanowicz | Ben Lazar
Redakcja: Ben Lazar
Korekta: Danuta Dorna
Skład: Justyna Zajączkowska
Okładka: Paulina Zielona
Wprowadzenie
1: Bliskie spotkania trzeciego stopnia
2: Niewidzialne istoty
3: Drobnoustroje – wrogowie czy przyjaciele?
4: Wojna z mikrobami
5: Termofile
6: Gówniana historia
7: Dzień z życia kupy
DEFEKACJA NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
LATRYNY CZYLI DOŁY W ZIEMI
SZAMBA SEPTYCZNE
OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW
STAWY UTLENIAJĄCE
CHLOR
SZTUCZNE MOKRADŁA
WYKORZYSTANIE OSADÓW ŚCIEKOWYCH W ROLNICTWIE
8: Kompost
9: Podstawy kompostowania
WILGOTNOŚĆ
ZAWSZE POD PRZYKRYCIEM
WĘGIEL I AZOT
ETAPY KOMPOSTOWANIA
ELIMINACJA PATOGENÓW
DŻDŻOWNICE I WERMIKULTURA
PRAKTYKA CZYNI MISTRZA
10: Moc kompostu
FILTRACJA ZANIECZYSZCZEŃ
OCHRONA ROŚLIN
RECYKLING MARTWYCH CIAŁ
KOMPOSTOWAĆ MOŻNA NAWET NIEODEBRANĄ POCZTĘ
FARMACEUTYKI W KOMPOŚCIE
METALE CIĘŻKIE
11: Mity dotyczące kompostowania
PRZEWRACANIE KOMPOSTU
AKTYWATORY KOMPOSTOWANIA
WAPNO
CZEGO NIE KOMPOSTOWAĆ
12: Toalety kompostowe i toalety suche
TOALETA ZIEMNA
LATRYNY KUBŁOWE
KOPROFOBIA
POWRÓT DO AZJI
KOMERCYJNE SUCHE TOALETY
13: Pasożyty i choroby
PATOGENY
WIRUSY
BAKTERIE
PIERWOTNIAKI
ROBAKI PASOŻYTNICZE
PATOGENY WSKAŹNIKOWE
ZDOLNOŚĆ PRZETRWANIA PATOGENÓW W GLEBIE, UPRAWACH, ODCHODACH ORAZ W OSADZIE ŚCIEKOWYM
PRZENOSZENIE PATOGENÓW PRZEZ ROZMAITE SYSTEMY SANITARNE
KOMPOSTOWANIE
TEMPERATURA I CZAS
WNIOSKI
14: Tao kompostowania
KOMPOST PIERWOTNY
CO BYŁO PIERWSZE – OGRÓD CZY KOMPOST?
NAJWAŻNIEJSZE TO MATERIAŁ OKRYWOWY
DWA RODZAJE MATERIAŁU OKRYWOWEGO
POTRZEBA KIBELKA
JAK ZBUDOWAĆ NIEDROGĄ TOALETĘ KOMPOSTOWĄ
KOMPOSTOWNIKI
KONIECZNOŚĆ ZARZĄDZANIA
DANE MAGISTERSKIE
MONITOROWANIE TEMPERATURY KOMPOSTU
KOMPOST JEST DOBRY
STATUS PRAWNY
PODSTAWA ROBIENIA KUPY (I HUMANURY)
CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA ODNOŚNIE TOALET KOMPOSTOWYCH
15: Zła sława
Przypisy i odniesienia
Specjalne podziękowania należą się adeptom kompostowania z całego świata, a szczególnie tym, którzy pomagają ludziom pozbawionym toalet podnosić standard i jakość życia. Ponadto wdzięczny jestem Samuelowi Souzie i Alisie Keesey za hart ducha, odwagę i siłę, aby na kilku kontynentach prowadzić projekty wdrażania kompostowych toalet, które mogłem nadzorować, dokumentować i w których mogłem uczestniczyć. Dziękuję także Patricii Arquette za stworzenie fundacji, która pomaga ludziom zdobywać wiedzę na temat kompostowania jako zdrowej alternatywy sanitarnej.
Jezus przemieniał wodę w wino, my zaś transformujemy g… w pożywienie
Na kompostowej ścieżce życia zdarzają się czasem zabawne historie. Wkrótce po opublikowaniu pierwszego wydania tej książki, zadzwoniła do mnie zakonnica… Wydrukowałem zaledwie sześćset egzemplarzy zakładając, że będą gnić w magazynie do końca mojego życia, bo temat ludzkiej kupy i robienia z niej nawozu nikogo przecież nie zainteresuje. Jednak zaledwie kilka dni po jej ukazaniu się, Associated Press opublikowała artykuł, w którym informowano, że napisałem tę „gównianą książkę”. A potem zadzwonił telefon.
– Panie Jenkins, kupiłyśmy niedawno egzemplarz pańskiej książki The Humanure Handbook i chciałybyśmy, by wygłosił pan w naszym klasztorze wykład.
– O czym chciałaby Siostra, bym opowiedział?
– O zagadnieniach poruszanych w pańskiej książce.
– Ma Siostra na myśli kompostowanie?
– Tak, ale konkretnie chodzi nam o kompostowanie kupy.
Zatkało mnie. Nie mogłem pojąć, po co zakonnice miałoby ciekawić kompostowanie ludzkich odchodów, prawdopodobnie ich własnych. Wyobraziłem sobie, jak stoję w sali pełnej zakonnic i opowiadam im o kupie… Postarałem się jednak nie zająknąć i przyjąłem zaproszenie.
Był to Dzień Ziemi w 1995 r. i prezentacja poszła mi dobrze. Po prelekcji pokazano mi najpierw slajdy klasztornych ogrodów i pryzm kompostowych, a potem zwiedziliśmy teren kompostownika, w tym wermikulturę w której korzystano z usług dżdżownic. Zaraz potem zjedliśmy przepyszny lunch, podczas którego zapytałem siostry o powód ich zainteresowania kompostowaniem kupy.
– Jesteśmy Siostrami Pokornymi (ang. Sisters of Humility) – odpowiedziały. – Słowa humble (pol. pokorny) i humus mają ten sam źródłosłów, który wywodzi się od słowa earth (pol. ziemia). Uważamy również, że słowa te są powiązane ze słowem człowiek (ang. human). Dlatego w ramach naszego ślubu pokory pracujemy z ziemią. Wytwarzamy kompost. A teraz chcemy nauczyć się robić kompost z ludzkiej kupy. Zastanawiamy się nad kupnem komercyjnej toalety kompostowej, ale najpierw chcemy dowiedzieć się więcej o ogólnych zasadach jej kompostowania. Dlatego pana zaprosiłyśmy.
To było mocne. Ktoś poza mną interesował się wykorzystywaniem mocy mikroorganizmów do recyklingu ludzkich odchodów! Nikt inny jak owe zakonnice. W mojej głowie zapaliło się światełko. Kompostowanie jest aktem pokory – to jest oczywiste. Dla ludzi, którym zależy na Ziemi na tyle, by przetwarzać materiał organiczny, kompostowanie staje się praktyką pokory, niezależnie czy są tego świadomi, czy nie. Nie przyniesie im to ani sławy, ani bogactwa, lecz sprawi, że staną się lepszymi ludźmi a Ziemia zdrowsza i wspanialsza. Ktoś kto korzysta z kompostowej toalety, kiedy idąc nocą do wychodka, spojrzy w rozgwieżdżone niebo, wie, że jego odchody nie kalają wody, nie kalają naszej planety. Bo są pokornie gromadzone i ofiarowywane przyjaznym drobnoustrojom, by zwrócić je Ziemi jako lekarstwo uzdrawiające glebę… — fragment Podręcznika Humanury na zachętę.
Osoby, które kupiły książkę „Kultura kompostowej toalety. Podręcznik” w wyższej cenie, wspierając tym samym jej wydanie. Lista zostanie wydrukowana na początku książki na dedykowanej stronie.
• Mariusz Cielenkiewicz
• Michał Tywoniuk — Dzika Czereśnia
• Olga i Marek Jaworniccy
• Borys, Przemysław, Wojciech — ŚWIADOM
• Ewa Janik
• Magdalena Górska — Naturalny Zakręt
• Krzysztof Walkowiak
• Grzegorz Zadrożny
• Sebastian Jankowiak
• Michał Łukawski
• Jan Kapela
• domnawschodzie.pl
• Kacper Puchalski (uprawiaj.pl)
• Jacek Winckiewicz — Truskawkowe Pola
• Monika Czajka
• Grzybek Lindner
• Anna Traut-Seliga
• Adam Poloczek
• Krzysztof Buchwald
• Alina Białas
• Hanna Kałaczyńska — A może w lesie? Permakultura i las
• Aleksandra Gajos
• Michał Łukowski — Pantalar
• Marek Peda
• Agata Wawryniuk
• Bartłomiej Warzyński — Permakultura/Krośnice powiat Milicz
• Klaudia i Rafał Nojek — Ekoosada Opolnica
• Łukasz Buciński
• Marta Jermaczek-Sitak
• Bogusława Sołtysiak
• Andrzej Kozłowski
• Mariusz Cieniewski
• Magdalena Korcz
• Barbara Kapica
• Agnieszka Słodownik
• Joanna Sucholas
• Piotr Szymczak Gospodarstwo Sadownicze
• Jolanta Zientek-Varga — Społeczny Instytut Ekologiczny
• Maciej Wójcik — Earthshiplife
• Maryla Wojciechowska
• Julia Piotrowska — Pracownia Botaniczna
• Agnieszka i Piotr Makowscy — Ogródek Zielona Rzodkiewka
• Marcin Krzeszewski — Kalpapāda
• Kinga Michałowska
• Marceli Maniak
• Justyna Iżykowska
• Monika Gawron — Fundacja Zagajam
• Paweł Szymura
• Krzysztof Barański
• Damian Knap
• Wojciech Zieliński
• Godki 22 – Edukacyjne Gospodarstwo Ekologiczne
• Ogrodowa Alternatywa — Marcelina Haremza
• Bogusław Roguski
• Kacper Świdniak
• Grzegorz Deja — Boska Łąka
• Agata Dudek-Wojewoda
• Maciej Dereziński — Dom w stodole
• Izabela Przyłucka — Folwark Łękuk
• Katarzyna Witek
• Maria Janicka — Kolebka Wędrówek
• Jolanta i Szymon Skrabanek
• Bartłomiej Babicz
• Anna Midro-Hendel, Ireneusz Hendel
• Anna Sobczuk
• Mariusz Marszałek
• Emi Sku
• Małgorzata Wągrodzka
• Sabina Lupa
• Dagmara Dagmaire
• Krzysztof Szweda
• Bartosz Olesiński
• Alicja Kowalska
• Zbigniew Wojcik
• Bartek Kolarz
• Mateusz Grębowicz
• Zuzanna Lulinska
• Joanna Haczkiewicz — Permakultura Projektowanie
• Justyna Wolak
• Romana Elmer
• Aleksandra Swat-Kupczewska
• Artur Łoskot — Pracownia Zielony Łoskot
• Anna Romanowska
• Kaja Gliwa
• Aga Piotrowska
• Maciej Magryta
• Agnieszka Skraińska
• Celestynów dla klimatu
• Monika Duszak
• Dolina Bawole Serce- permakulturowy ogród edukacyjny
• Wojtek Wilk
• Mira Semczuk
• Jarosław Bereś
• Dorota Borowska-Bąk
• Ewelina Majka — Good Night. Light Studio
• Anna Kraszewska
• Piotr Wierzbanowski
Kompostowanie jest sposobem traktowania naszych odchodów jako cennego zasobu nie zaś trującego odpadu. Ponadto ma pozytywny wpływ na ekosystemy. Udowodniono, że jest to metoda zrównoważona, odnawialna i w pełni bezpieczna… Za tysiące (a może setki?) lat, kiedy zachodnia kultura będzie tylko mglistym wspomnieniem w zbiorowej pamięci ludzkości, ci, którzy będą ją tworzyć, będą tymi, którzy nauczyli się żyć na naszej planecie w harmonii z Naturą; przetrwanie gatunku ludzkiego wymaga znacznie więcej niż tylko inteligencji czy technologii – wymaga pełnego wrażliwości i głębokiego zrozumienia naszego miejsca w sieci życia. Być może to, czego najbardziej nam dzisiaj potrzeba, to pokory i szacunku dla tego, co proste.
Prawdziwy postęp potrzebuje na równi rozwoju intelektualnego wraz z rozwojem fizycznym i duchowym. To, co wiemy w teorii, musimy połączyć z praktyką naszych działań, ich skutkami oraz uświadomieniem siebie jako zaledwie jednej z form życia, współzależnej i powiązanej z ogromną sferą całego Istnienia. Być może największy cywilizacyjny skok, jakiego możemy dokonać, to nauka i wdrażanie zdrowego funkcjonowania, skromnego i zrównoważonego, bez marnotrawstwa zasobów i bez zatruwania środowiska. Nie jest to kwestia doskonalenia technologii, lecz doskonalenia siebie, co jest znacznie trudniejszym zadaniem, bo wymaga osobistego zaangażowania, odrobiny wysiłku tak, jak kompostowanie własnej kupy w przeciwieństwie do wygodnego spuszczania na nią wody.